Ortopedia
Poradnia Preluksacyjna
Zapraszamy na wizytę w Poradni Preluksacyjnej ( badanie usg bioderek niemowląt ), do specjalisty ortopedii i traumatologii narządu ruchu w Centrum Medycznym AD-Clinic. Oferujemy kompleksową konsultację z badaniem usg.
Nasz specjalista służy swoją radą i pomocą. Jego wieloletnie doświadczenie wsparte o nowoczesne technologie medyczne jest gwarancją osiągnięcia wysokiej skuteczności leczenia i bezpieczeństwa dla małych pacjentów.
Ortopedzi
Lekarz ortopeda zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób bądź urazów, które są związane z narządem ruchu. Centrum Medyczne AD Clinic zaprasza pacjentów do konsultacji z naszymi specjalistami.
dr n. med. Łukasz Cieliński
Pracuje w Poradni Preluksacyjnej od 2009r, wykonał ponad 3000 badań USG metodą Grafa - od 2002 lekarz specjalista Asystent w Katedrze i Klinice Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu w Katowicach-Ochojcu,- lekarz specjalista w NZOZ A-D Clinic, w Centrum Medycznym...
dr n. med. Arkadiusz Wiatr
Zapraszam wszystkich pacjentów z problemami i dolegliwościami w obrębie narządu ruchu do konsultacji. Większość dolegliwości można leczyć bez konieczności interwencji chirurgicznej niemniej w sytuacji kiedy będzie ona niezbędna z pewnością zostanie to Państwu...
Zakres usług w ramach gabinetu ortopedycznego
Badanie lekarskie / ortopedyczne
USG narządu ruchu
USG stawów biodrowych u dzieci
Zastrzyki dostawowe
Terapia z użyciem płytkopochodnych czynników wzrostu
Terapia falą uderzeniową
Kwalifikacja do zabiegów w obrębie narządu ruchu
Poradnia Preluksacyjna
Zapraszamy na wizytę w Poradni Preluksacyjnej ( badanie usg bioderek niemowląt ), do specjalisty ortopedii i traumatologii narządu ruchu w Centrum Medycznym AD-Clinic. Oferujemy kompleksową konsultację z badaniem usg.
Nasz specjalista służy swoją radą i pomocą. Jego wieloletnie doświadczenie wsparte o nowoczesne technologie medyczne jest gwarancją osiągnięcia wysokiej skuteczności leczenia i bezpieczeństwa dla małych pacjentów.
Dyspazja stawów biodrowych
Co to jest dysplazja?
Termin „dysplazja” pochodzi z języka greckiego i oznacza „nieprawidłowe ukształtowanie”. W przypadku dysplazji stawu biodrowego problem polega na nieprawidłowym kształcie panewki stawu biodrowego. Panewka ta jest zbyt płytka, przez co staw jest niestabilny i może dojść do jego zwichnięcia.
Czy dysplazja jest groźna?
W przypadku niewielkiej dysplazji często obserwujemy samoistne wyleczenie. Rosnące bioderko może odzyskać prawidłowy kształt. Niestety, w cięższych postaciach dysplazji nieprawidłowości w budowie stawu biodrowego narastają, aż w końcu dochodzi do zwichnięcia biodra. Następstwem zwichnięcia jest skrócenie nóżki, utykanie, pochyłe ustawienie miednicy, skrzywienie kręgosłupa i przewlekłe dolegliwości bólowe biodra oraz kręgosłupa wymagające leczenia do końca życia. Dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie i leczenie dysplazji zanim dojdzie do zwichnięcia.
Czy moje dziecko narażone jest na dysplazję?
Rozwojowa dysplazja stawu biodrowego może wystąpić u każdego dziecka. Według danych z badań naukowych, niestabilność stawów biodrowych stwierdza się u 2-5% zdrowo urodzonych noworodków. Szczególnie wysokie ryzyko tego schorzenia występuje u dzieci, których rodzice chorowali na dysplazję oraz gdy podczas ciąży stwierdzono położenie miednicowe płodu. Do pozostałych czynników ryzyka zaliczamy m.in. wcześniactwo, ciążę mnogą oraz tzw. małowodzie.
Jak rozpoznać dysplazję?
Zwykle podejrzenie dysplazji opiera się na podstawie badania lekarskiego, które obejmuje ocenę ustawienia nóżek, ruchomości stawów biodrowych oraz ewentualnego „przeskakiwania” w biodrze.
Niestety, badanie „ręczne” nie pozwala wykryć wszystkich przypadków dysplazji. Dlatego wykonuje się badanie ultrasonograficzne, czyli USG. Pozwala ono ocenić wewnętrzną budowę stawu biodrowego i wykryć dysplazję na wczesnym etapie, kiedy możliwe jest proste i skuteczne leczenie nieoperacyjne.
Jak wygląda badanie?
Wizyta w Poradni Preluksacyjnej / Gabinecie USG składa się z kliku etapów. Na początku lekarz zbiera wywiad położniczy, czyli pyta o fakty dotyczące przebiegu ciąży i porodu. Kolejne pytania dotyczą rozwoju dziecka po urodzeniu oraz występowania chorób narządu ruchu w rodzinie. Dzięki temu można ocenić ryzyko występowania dysplazji u dziecka. Po zebraniu wywiadu następuje badanie lekarskie (czyli „ręczne”) kończyn dolnych. Sprawdza się symetrię nóżek, ustawienie i ruchomość stawów biodrowych oraz obecność „przeskakiwania” podczas ruchów w stawach.
Po wykonaniu tych czynności następuje badanie sonograficzne bioder. Za pomocą aparatu USG ocenia się kształt i dojrzałość stawów biodrowych. Badanie USG jest bardziej czułe niż badanie „ręczne” i pozwala na wczesne wykrycie dysplazji stawów biodrowych. Na zakończenie wizyty lekarz omawia wynik badania i określa zalecenia co do dalszego postępowania.
Jak przygotować się do badania?
– Należy przygotować dokumentację medyczną dziecka: książeczka zdrowia dziecka, karta chipowa (w przypadku wizyt w ramach NFZ), wyniki poprzednich badań USG (jeśli zostały wykonane w szpitalu lub innej przychodni)
– Zapytać członków najbliższej rodziny (rodzice, rodzeństwo) o choroby lub deformacje układu mięśniowo-szkieletowego w dzieciństwie. Pytamy również rodzinę ojca dziecka
– Należy przygotować tzw. podkład (niebieski kwadrat z tworzywa nieprzepuszczającego płyny) oraz zapasową pieluszkę i chusteczkę do wytarcia pupy.
Jak zachowywać się w trakcie badania?
– Wyciągamy podkład i rozkładamy na stanowisku do badania USG
– Dziecko kładziemy na podkładzie i rozbieramy od pasa w dół. Zużyte pampersy wyrzucamy do specjalnego pojemnika
– Trzeba być przygotowanym na „niespodzianki” w pieluszce. Dziecko może też siusiać w trakcie badania. Dlatego należy mieć w pogotowiu czystą pieluszkę
– Należy zachować spokój. Lekarz wykonywał takie badanie wielokrotnie i w razie potrzeby powie nam co należy zrobić.
Standardy badań USG niemowląt w Polsce i Europie
– Każde dziecko powinno mieć wykonane badanie lekarskie stawów biodrowych po urodzeniu (w oddziale noworodkowym)
– Okno diagnostyczne 2-6 tydzień w poradni preluksacyjnej (wszystkie niemowlęta, oraz wizyty kontrolne aż do osiągnięcia dojrzałości stawu). Należy pamiętać, że rozwój stawów odbywa się spontanicznie, a więc konieczne są systematyczne kontrolne w poradni,
– U dzieci starszych najczęsciej powyżej dwóch lat w momencie nie rozpoznania, na skutek obkurczenia i adaptacji tkanek wokół stawu do nieprawidłowego położenia głowy kości udowej poza panewką, najczęściej nie udaję się jej odprowadzić do stawu i konieczne jest leczenie operacyjne.