Radiolodzy
W Centrum Medycznym AD-Clinic oferujemy konsultacje radiologiczne i diagnostykę obrazowa USG
lek. med. Maria Suchanek
specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej Specjalizuje się w diagnostyce chorób piersi. W czasie swojej pracy zawodowej wykonała ponad 70 tysięcy badań usg piersi. Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Specjalizację z radiodiagnostyki...
BIOPSJA CIENKOIGŁOWA
Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa celowana – BAC to metoda pobierania materiału komórkowego (cytologicznego) poprzez nakłucie zmiany cienką igłą. Biopsję cienkoigłową stosuje się do ustalenia rozpoznania wyczuwalnych i niewyczuwalnych zmian w gruczole piersiowym, tarczycy lub niektórych innych narządach.
Biopsja jest ostatecznym badaniem w celu ustalenia rozpoznania w przypadku podejrzenia nowotworu złośliwego piersi. Rozpoznanie raka sutka może być postawione jedynie w oparciu o wynik badania cytologicznego lub histopatologicznego materiału pobranego z guza. W tym celu wykonuje się badanie cytologiczne zaaspirowanego za pomocą tzw. biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej punktatu podejrzanej zmiany w obrębie miąższu sutka, a w przypadku niemożności pobrania punktatu konieczne jest chirurgiczne usunięcie guza i badanie śródoperacyjne.
Zalety metody:
– ultrasonograficznie mogą być uwidocznione niewyczuwalne palpacyjnie guzki, dotąd całkowicie niedostępne diagnostyce cytologicznej
– w guzkach zwyrodniałych torbielowato można jeszcze przed punkcją uwidocznić ich litą część, co umożliwia wykonanie nakłucia torbieli i diagnostycznej punkcji litej części guzka
– w dużych guzkach mogą być zlokalizowane i następnie nakłute hipoechogeniczne, a tym samym podejrzane obszary
– w przypadku licznie występujących guzków można hypoechogeniczny, a tym samym podejrzany guzek zlokalizować i nakłuć
– dzięki wykluczeniu litych części w bezechowym guzku cytologiczny obraz torbieli z większym prawdopodobieństwem świadczy, że jest ona łagodna
– jednoczesna ocena wyników badania ultrasonograficznego i cytologicznego pozwala na daleko idące różnicowanie guzków, ułatwiające podjecie decyzji co do leczenia chirurgicznego.
CO W PRZYPADKU WYKRYCIA ZMIAN ?
W PRZYPADKU WYKRYCIA ZMIAN W GRUCZOLE SUTKOWYM ISTNIEJE MOŻLIWOŚĆ WYKONANIA BADANIA ULTRASONOGRAFICZNEGO ORAZ BIOPSJI ASPIRACYJNEJ CIENKOIGŁOWEJ (BAC) I GRUBOIGŁOWEJ.
W PRZYPADKU NIEPRAWIDŁOWOŚCI MOŻLIWOŚĆ DALSZEJ KONSULTACJI I LECZENIA W INSTYTUCIE ONKOLOGII W GLIWICACH
USG Piersi
Sonnomammografia gruczołów piersiowych to nieinwazyjna metoda ich obrazowania, może ona być dopełnieniem badania palpacyjnego i mammograficznego. Jest jedną z metod profilaktycznych i diagnostycznych w chorobach piersi. Pozwala na łatwe zobrazowanie budowy anatomicznej gruczołu piersiowego oraz na wykrycie nieprawidłowości w obrębie tego narządu, np. nowotworu piersi. Jest ono zupełnie bezpieczne, dlatego też może być wykonywane także u kobiet w ciąży i trakcie laktacji.
Każda młoda pacjentka jak i dorosła kobieta powinna być uświadomiona o samokontroli gruczołów piersiowych
Kiedy i jak często ?
OD KIEDY I JAK CZĘSTO WYKONYWAĆ BADANIE USG PIERSI ORAZ BADANIE MAMMOGRAFICZNE?
Od 45 do 50 roku życia zaleca się wykonywanie badania mammograficznego co 2 lata, od 50 roku życia wykonywanie badania mammograficznego co roku.
Kobiety obciążone rodzinnie rakiem sutka w pierwszym stopniu pokrewieństwa (krewnymi pierwszego stopnia są rodzice, rodzeństwo i dzieci pacjentki) powinny mieć pierwsze badanie mammograficzne wykonywane o 5 lat wcześniej od rozpoznania raka sutka u bliskiego krewnego.
Wskazania do wykonania badania
Badanie USG piersi powinno być wykonywane profilaktycznie raz do roku przez wszystkie kobiety po ukończeniu 20 roku życia. Dodatkowo wskazaniami do wykonania badania są:
– wszelkie zmiany wykryte w piersiach lub węzłach chłonnych przez kobietę w samobadaniu piersi oraz wyciek z brodawki sutkowej
– ból piersi niewiadomego pochodzenia
– jako uzupełnienie mammografii piersi
– jako badanie wykonane przed biopsją piersi oraz stanowi metodę obrazowania gruczołu piersiowego podczas tego zabiegu
– u kobiet należących do grupy ryzyka raka piersi, a więc tych, u których wykryto mutacje genów BRCA1 i BRCA 2.
Sposób przygotowania do badania
Badanie to nie wymaga specjalnego przygotowania. Należy je wykonać w pierwszej połowie cyklu, tuż po krwawieniu miesięcznym, jednak nie później, niż do 12-14 dnia cyklu.
Dokumenty potrzebne w czasie wizyty
– dowód osobisty lub paszport, bądź kartę pobytu, w celu założenia karty pacjenta
– wynik poprzedniego badania ultrasonograficznego piersi, jeśli było wykonywane
– wynik badania mammograficznego (dotyczy kobiet po 50 roku życia), jeśli było wcześniej wykonywane
Przebieg badania
Badanie USG piersi przeprowadzane jest przy użyciu specjalistycznego aparatu ultrasonograficznego, który dzięki wykorzystaniu fal ultradźwiękowych tworzy na ekranie monitora obraz 2D, 3D lub 4D badanych narządów wewnętrznych. W ten sposób lekarz może ocenić budowę gruczołu piersiowego. Badanie to jest bezbolesne i nieinwazyjne, dzięki czemu może być wykonywane wielokrotnie oraz u kobiet ciężarnych. Wykonanie USG piersi trwa kilkanaście minut
Rekomendacje PTG:
Rekomendacje Zarządu Głównego PTG w sprawie profilaktyki i wczesnej diagnostyki zmian w gruczole sutkowym (23. 2. 2005)